Blog

Prevencia a starostlivosť o nos pomocou morskej vody

by in hygiena nosa, morská voda, prevencia 1. augusta 2018

Vonkajší nos je pre človeka typickou dominantou tváre. Vnútorná časť nosa zabezpečuje rad nenahraditeľných funkcií, ktoré sú potrebné k zdraviu a fyziologickej funkcii dýchacích orgánov. Okrem toho je nosová dutina, prinosové dutiny a ich sliznica v prvej línii ľudských orgánov vystavených účinkom škodlivín smerujúcich do organizmu z vonkajšieho prostredia.

Filtračná funkcia nosa

Zdravá sliznica má primeranú odolnosť voči vírusom, baktériám a vdychovaným čiastočkám prachu a chemikáliám. Samočistiaca schopnosť nosovej sliznice je u zdravých osôb a v primeranom životnom prostredí dostatočná. 

Pri nadmernej záťaži zo životného prostredia u zdravých ale najmä u chorých je nevyhnutná denná starostlivosť o nosovú sliznicu.

Hypomer. Zdravá sliznica nosa má primeranú odolnosť voči vírusom, baktériám a vdychovaným čiastočkám prachu a chemikáliám.

Z malého problému môže vzniknúť veľký

Nadmerné ulpievanie škodlivín na sliznici je jednou z príčin vzniku chorobných zmien. Samotné choroby nosa a prínosových dutín, najmä deformácie nosovej priehradky, opuch sliznice, polypy, ale aj dedičná dispozícia na alergickú nádchu ako aj zníženie celkovej i lokálnej imunity, spôsobujú rozvoj neraz aj vážnej choroby. V týchto stavoch sa hlien nadmerne produkuje, hustne a zapríčiňuje ďalší rozvoj chronického zápalu. Nepríjemným prejavom popri ťažkostiach so siakaním hustého hlienu je aj upchávanie nosa. Tento nepríjemný klinický príznak nielen zhoršuje dýchanie, narušuje ohrievanie a zvlhčovanie prijímaného vzduchu, ale spôsobuje aj ďalšie ťažkosti.

Zmena charakteristiky hlasu, chrápanie, strata čuchu (spojená so stratou chuťových vnemov) a iné problémy výrazne znižujú kvalitu života takto postihnutého jedinca. Nosová sliznica potrebuje u zdravého a tým viac u chorého človeka zvýšenú starostlivosť. Nosovou hygienou možno významne znížiť negatívne prejavy pri jednotlivých chorobách, zlepšiť ich priebeh a znížiť dávku a spotrebu lieku. Výplachmi nosa sa podarí oddialiť, alebo zabrániť vzniku ťažkostí a komplikácií, najmä pri nádche či už alergickej alebo inej. Zdravé horné dýchacie orgány ako aj správne dýchanie cez nos má výrazný vplyv aj na hltan a dolné dýchacie orgány.

Prevencia pomocou dennej hygieny nosa

Vyplachovanie nosa je starodávna technika a nie náhodou sa zaradila medzi základné jogínske cviky. Salinické roztoky obsahujúce soľ v primeranej koncentrácii sú lepšie a prirodzenejšie ako vodovodná voda a ich aplikácia je čistejšia a pohodlnejšia. Forma aplikácie rozprášením, ktorú umožňuje adjustácia v aplikátore, znižuje nežiadúce účinky procedúry.

Priaznivý vplyv morskej vody

V početných štúdiách v odbornej literatúre sa dokázal priaznivý vplyv čistej morskej vody na funkciu nosovej sliznice a vývoj chorôb. Meď a zinok, ktoré obsahuje morská voda majú priamy účinok pri prechladnutí. (Meď – protizápalový účinok, zinok – posilňuje imunitný systém). Lekárski odborníci aplikáciu morskej sterilizovanej vody na výplach nosa odporúčajú. Dôvodom sú dobré výsledky, nielen v prevencii, ale i pri celom rade chorôb, ako aj po operáciách v nose a prinosových dutinách.

Denné čistenie nosa vodnými roztokmi ráno a večer by malo patriť medzi základné hygienické návyky človeka, tak ako umývanie zubov. Zabezpečí nielen komfortnejší pocit a lepší spánok, ale je aj určitou prevenciou pred infekciami. U pacientov s ochorením sliznice nosa je nevyhnutnosťou, ktorá navyše umožňuje lepšiu aplikáciu lokálnych liekov na vyčistenú sliznicu.

Doc. MUDr. Milan Krošlák, CSc.
Prednosta kliniky otorinolaryngológie 
a chirurgie hlavy a krku FNsP Ružinov 

Prof. MUDr. Peter Pružinec, CSc.
Hlavný odborník MZ SR pre 
klinickú imunológiu a alergológiu

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Cart